Nie muszę występować publicznie i basta!

I w sumie na tytule mógłbym zakończyć. No bo co tu można jeszcze dodać. Skoro ktoś nie chce mówić, nie chce występować - to w sumie nie musi. I nikt go/jej nie zmusi. I basta. Ale, czy na pewno?

Jak byśmy do tego nie podchodzili, to umiejętność wystąpień publicznych jest kluczową zdolnością w dzisiejszym świecie. Świecie, który coraz bardziej stawia na komunikację i prezentację swoich pomysłów, opinii i wiedzy. Niezależnie od tego, czy jest się przedsiębiorcą, pracownikiem korporacji, nauczycielem, społecznikiem czy w końcu politykiem, umiejętność skutecznego przemawiania przed publicznością jest niezwykle ważna.

Na liście powodów, dla których umiejętność ta jest tak istotna, może się znaleźć naprawdę dużo punktów. Ja skupiłem się nad tymi najsensowniejszymi.

To przede wszystkim skuteczne przekazywanie informacji. Nie od dziś wiadomo, że umiejętność przemawiania pozwala przekazywać informacje w sposób klarowny, zrozumiały i przekonujący. Dzięki temu możemy skuteczniej dzielić się pomysłami, prezentować produkty lub usługi, edukować innych na temat ważnych zagadnień czy też argumentować swoje stanowisko.

Zauważ, że osoby potrafiące skutecznie i dobrze publicznie przemawiać często są postrzegane jako bardziej pewne siebie, wiarygodne i kompetentne. A to pozwala budować zaufanie i autorytet w oczach innych, co może mieć istotne znaczenie zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

W wielu dziedzinach zawodowych umiejętność przemawiania publicznie może być kluczowa dla rozwoju kariery. Często stanowi ona podstawę skutecznej prezentacji podczas rozmów kwalifikacyjnych, promocji zawodowych, negocjacji czy też prezentacji wyników pracy przed przełożonymi czy klientami. Mało tego, dobry mówca to z reguły również niezły sprzedawca. Niezależnie od tego, co sprzedaje - towar, idee czy wartości polityczne.

Czasem słyszę pytania w stylu "jak to się dzieje, że on/ona tak porywa tłumy?". No właśnie, jak to się dzieje, że jednych słuchamy z otwartymi ustami i chłoniemy ich przekaz jak gąbka wodę, a inni nie mogą trafić do naszej głowy nawet z jednym zdaniem? Tutaj widać jak na dłoni, że osoby potrafiące skutecznie przemawiać publicznie mają zdolność do mobilizowania i inspirowania innych do działania. Ich przemówienia mogą wywoływać emocje, budzić nadzieję oraz motywować do osiągania celów. W ten sposób mogą pełnić rolę liderów społecznych i wzorców do naśladowania. Mogą też być inicjatorami zachowań, sternikami tłumów.

Powyższe hasła składają się też na jeden, bardzo osobisty cel - na nas samych. Zobaczcie, że umiejętne wystąpienia publiczne pozwalają skuteczniej reprezentować swoje interesy i przekazywać własne stanowisko w różnego rodzaju sytuacjach, np. dyskusjach publicznych, debatach, czy jakże ważnych spotkaniach biznesowych. Dzięki temu można bardziej efektywnie wpływać (w tym pozytywnym znaczeniu) na decyzje podejmowane przez innych oraz bronić swoich poglądów.

Jest jeszcze, bardzo ważny dla mnie, element. To pokonywanie lęku. Nauka umiejętności wystąpień publicznych pomaga przełamywać lęk przed wystąpieniami publicznymi oraz w rozwoju osobistym. Tyle jeśli chodzi stronę zawodową. Jednak nie zawsze występujemy tylko zawodowo. Umiejętność wystąpień publicznych to także umiejętność wypowiadania się, obrony własnego zdania, czy zwykłej ale jakże ważnej roli w społeczeństwie - sąsiada, Klientki, dziecka czy urzędniczki. Przemawianie publiczne wymaga odwagi, pewności siebie oraz umiejętności radzenia sobie z stresem, a umiejętność tego co może przyczynić się do wzrostu pewności siebie. I widzę to u wielu osób, z którymi mam przyjemność pracować nad przełamywaniem strachu przed wystąpieniem przed innymi osobami.

W dzisiejszym świecie, w którym komunikacja odgrywa coraz większą rolę, umiejętność przemawiania publicznie jest niezwykle cenna. Dlatego warto inwestować czas i wysiłek w rozwijanie tej zdolności, korzystając z różnego rodzaju szkoleń, warsztatów i praktyki. Nie tylko przyczyni się to do rozwoju zawodowego, ale również pomoże w budowaniu relacji, rozwoju osobistym oraz skuteczniejszym przekazywaniu swoich myśli i idei.

Masz opór przed mówieniem do innych lub zastanawiasz się, jak przygotować się do najbliższego wystąpienia, spotkania lub prezentacji? Daj mi znać. Chętnie pomogę.