Jak uniknąć błędów podczas wystąpień publicznych?

Podczas wystąpień publicznych można popełnić różne błędy, które mogą wpłynąć na jakość przekazu i odbiór przez publiczność. Wynikają z różnych rzeczy - świadomych i nieświadomych. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę lub jakich elementów zwyczajnie unikać.


Oto pięć najczęstszych błędów, których warto unikać:

Brak przygotowania. To element, na który bardzo często zwracam uwagę. Wystąpienie bez odpowiedniego przygotowania może prowadzić do chaosu i niejasności. Brak struktury, nieprzemyślane treści i w wielu przypadkach brak wiedzy na prezentowany temat to błędy, które mogą zaszkodzić Twojemu wystąpieniu. Przed wystąpieniem zadbaj o gruntowne przygotowanie – zrozum temat, zdefiniuj przekaz, stwórz plan i ćwicz.

Zbyt szybkie tempo. Zbyt szybkie mówienie może sprawić, że słuchacze nie będą za Tobą nadążać. Zachowaj umiarkowane tempo mówienia. Pamiętaj, że wystąpienie publiczne to nie wyścig – daj swojej widowni czas na przyswojenie informacji. I powtórzę to, co napisałem w poprzednim akapicie - ćwicz. Z zegarkiem w ręku.

Monotonia i brak emocji.
 Mówienie monotonnym tonem może sprawić, że Twoje wystąpienie stanie się nudne i niezapadające w pamięć. Mało tego, możliwe, że słuchacze zwyczajnie zasną, a śpiący słuchacz potrafi jeszcze bardziej zepsuć i tak monotonne i bezemocjonalne wystąpienie. Wzbogać swoje wystąpienie o emocje – używaj zmiany tonu, gestów i mimiki. Pokaż swoje zaangażowanie w temat. Bądź jak aktor(ka) - niech Twoje wystąpienie będzie żywe, autentyczne i pełne dobrej gry.

Niekontrolowane gesty i nawyki językowe.
 Nadmierna gestykulacja lub powtarzanie słów może odwrócić uwagę słuchaczy. Mogą to być np. machanie nogą, powtarzanie pytania/potwierdzenia tak?, prawda?, proszę ja ciebie / proszę ja was itp. Tak więc świadomie kontroluj swoje nawyki językowe. Najprościej zaczniesz to zauważać, gdy zaczniesz ćwiczyć. Ćwicz przed lustrem, aby zauważać i minimalizować tego typu niepożądane elementy.

Brak kontaktu wzrokowego:
Unikanie kontaktu wzrokowego z publicznością może sprawić, że wydajesz się niepewny lub nieprzygotowany. Patrz na swoich słuchaczy – to pomoże Ci nawiązać więź i zyskać ich zaufanie. Łatwo powiedzieć. I łatwo zrobić. Przy małych grupach zacznij skakać wzrokiem po różnych osobach, aby pokazywać swoje zaangażowanie w stosunku do każdej osoby i jednocześnie nie czuć onieśmielenia jedną, na którą patrzysz zbyt długo. A przy dużych grupach - wystarczy ją podzielić na części i spoglądać w niektóre miejsca takiej części. I znów wracamy do podstawy - teoretycznie jest to proste, ale znów - potrzebne jest tu ćwiczenie, ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie.

Pamiętaj, że rozwijanie umiejętności wystąpień publicznych to proces, który wymaga czasu i praktyki. A przede wszystkim tego, co powtarza się w każdym wersie - ćwiczenia. To nie jest wiedza, którą można nabyć wyłącznie czytając książki, przygotowując się do wystąpienia tylko teoretycznie.

Tego wszystkiego możesz uniknąć stosując się do 10 przykazań wystąpień publicznych. Oczywiście w każdej chwili możesz się do mnie zwrócić, a chętnie pomogę Ci dobrze przygotować się do wystąpienia publicznego - na dole strony jest formularz i kontakt do mnie.